2018-01-18     Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski    

Debata "Życie cudem jest- KAŻDE!"

- Jakie są problemy, ale i radości rodziców dzieci niepełnosprawnych?

- Jakie wyzwania napotykają oni w codziennym życiu już od momentu diagnozy w czasie ciąży?

- Czy aborcję dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością nazwać możemy współczesną eugeniką?


Na te i inne pytania odpowiadali goście debaty pro-life pod tytułem:
 
 "Życie cudem jest - KAŻDE!"

Odbyła się ona w czwartek 17 marca o godz. 19.00 w sali konferencyjnej hotelu Amicus, przy Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki (metro Plac Wilsona).
 
Wzięli w niej udział:

Marta i Andrzej Witeccy - rodzice niepełnosprawnego Szymona, oraz rodzice zastępczy niepełnosprawnego Kuby
Grażyna Niewiadomska - psycholog przy poradni USG, pomagający rodzicom dowiadującym się o niepełnosprawności dziecka
Mariusz Dzierżawski - działacz pro-life, organizator wystaw "Wybierz Życie" oraz pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej chroniącej życie ludzkie
 
Debatę poprowadził: Paweł Krzemiński z Radia Plus Warszawa

Organizator: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

Relacja z debaty:

Dziecko niepełnosprawne - problemem czy darem?

O kontrowersjach związanych z sytuacjami, w których zgodnie z prawem polskim dopuszczalna jest aborcja, o niepełnosprawności oraz wychowaniu nieuleczalnie chorych dzieci, a także o wyzwaniach, jakie napotykają ich rodzice od momentu diagnozy w czasie ciąży, rozmawiali uczestnicy debaty „Życie Cudem jest – KAŻDE!”, zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej 17 marca 2011r. w Hotelu Amicus. Wzięli w niej udział: Marta i Andrzej Witeccy – rodzice pięciorga dzieci, w tym niepełnosprawnego Szymona i rodzice zastępczy niepełnosprawnego Kuby, Grażyna Niewiadomska – psycholog przy poradni USG Agatowa oraz Mariusz Dzierżawski – działacz pro-life, organizator wystaw „Wybierz Życie” oraz pełnomocnik komitetu ustawodawczego zbierającego obecnie podpisy pod nową ustawą w pełni chroniącą życie ludzkie od momentu poczęcia.

Pani Grażyna Niewiadomska zauważyła, iż lekarze często sugerują kobiecie, u której dziecka zdiagnozowano nieuleczalną chorobę, żeby przerwała ciążę, a tymczasem powinni ją poinformować, że może tę ciążę kontynuować, że są instytucje, które będą ją wspierać medycznie, psychologicznie i duchowo. Stwierdziła, iż lekarze powinni być obiektywni, z czym nie zgodził się Mariusz Dzierżawski, twierdząc, iż lekarze zawsze powinni bronić życia i stawać po jego stronie. Wyjątkowym świadectwem dzielili się Marta i Andrzej Witeccy, rodzice chłopców z zespołem Downa – Dla nas jako rodziców Szymon i Kuba są najpiękniejsi, mimo że mogą się innym nie podobać.  Szymon najczęściej z naszych dzieci wyznaje nam miłość – opowiadali. Pan Andrzej dodaje ponadto – widać u niego osobistą relację z Bogiem. To on w naszym domu jest najczęstszym inicjatorem wieczornej modlitwy i zawsze najlepiej o niej pamięta.

Takie spotkania są niezbędne i trzeba nam zderzać się z żywym świadectwem osób – mówi Michał Baran, prezes KSM – dzięki nim łatwiej otwierać się na każde życie i rozumieć tragedię, jaka wydarza się przy podejmowanej decyzji o aborcji. 

 

Odwiedziny :
(C)opyright Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży 2014